Manavgat’ın en eski Bakkalı HACI REŞİT BAKKALI.. Kent kültürü, tarihsel doku, tarihi birikim, tarihi hikayeleri ile gelişir. Manavgat tarihi dokunduğumuz her yerden fışkırıyor. Sarılar köyümüzde bulunan bu bakkal, tam olarak 115 yaşındadır. İlk kurucusu rahmetli Hacı Reşit Amcadır. Şimdi onun oğlu Rıza Amca bembeyaz saçları ile yine yorulmadan bu bakkal dükkanını açmaya devam ediyor. Oğlu Mustafa Balaban modern marketçiliğe karşı direnmeye devam ediyor. Londra’da bir işletmede bir arma görmüş ne olduğunu sormuştum. Bu işyeri 80 yıl önce açılmış, kraliçe alışveriş yapmış, bu sebeple armasını taşıyor dediler. 115 yılda istiklal harbini görmüş, yüzlerce önemli devlet adamı ve memur görmüş bu işletme bir plaketi, onurlandırılmayı, yaşaması için destek olunmayı hak etmiyor mu? Eskiyen Revaklarını onarsak, çatısını elden geçirsek, kapısına bir plaket koysak, yaşayan tarihi varlıklarımız olarak tescil etsek olmaz mı? Yolunuz Sarılar’a düşerse, mutlaka uğrayın, bir su dahi alın ki bu eser yaşasın.. Yazar: Mahmut Öz

Manavgat’ın en eski Bakkalı HACI REŞİT BAKKALI..

Kent kültürü, tarihsel doku, tarihi birikim, tarihi hikayeleri ile gelişir.
Manavgat tarihi dokunduğumuz her yerden fışkırıyor.
Sarılar köyümüzde bulunan bu bakkal, tam olarak 115 yaşındadır.
İlk kurucusu rahmetli Hacı Reşit Amcadır.
Şimdi onun oğlu Rıza Amca bembeyaz saçları ile yine yorulmadan bu bakkal dükkanını açmaya devam ediyor.
Oğlu Mustafa Balaban modern marketçiliğe karşı direnmeye devam ediyor.
Londra’da bir işletmede bir arma görmüş ne olduğunu sormuştum. Bu işyeri 80 yıl önce açılmış, kraliçe alışveriş yapmış, bu sebeple armasını taşıyor dediler.
115 yılda istiklal harbini görmüş, yüzlerce önemli devlet adamı ve memur görmüş bu işletme bir plaketi, onurlandırılmayı, yaşaması için destek olunmayı hak etmiyor mu?
Eskiyen Revaklarını onarsak, çatısını elden geçirsek, kapısına bir plaket koysak, yaşayan tarihi varlıklarımız olarak tescil etsek olmaz mı?
Yolunuz Sarılar’a düşerse, mutlaka uğrayın, bir su dahi alın ki bu eser yaşasın..

Yazar: Mahmut Öz